Injektionspennor för viktnedgång - skillnad mellan olika förpackningar?
Hej! Tidigare fick jag Wegovy Flex touch som det stod Orifarm på förpackningen, men nu står det NovoNordisk på asken. Är läkemedlen lika bra eller är det någon skillnad mellan dem? Detsamma gäller Mounjaro KwikPen, där jag sett olika företagsnamn på förpackningen vid olika tillfällen.
Mvh
Hilda
Mvh
Hilda
Följ inlägget
0
följare
Tack för din fråga.
Det är ingen skillnad mellan de som säljs av tillverkarna och de som är märkta med andra företagsnamn. Det är i båda dessa fall ingen skillnad på innehållet även om märkningen skiljer sig åt.
Tidigare så marknadsförde tillverkaren Novo Nordisk inte Wegovy Flex Touch i Sverige. Då fanns ändå läkemedlet tillgängligt eftersom andra företag, så kallade parallelldistributörer, köper upp och säljer Wegovy Flex Touch på svenska marknaden.
Parallelldistribution av läkemedel
Ett parallelldistribuerat läkemedel har samma namn och är precis samma produkt som det direktimporterade läkemedlet.
För läkemedel som är godkända av den europeiska läkemedelsmyndigheten förekommer det ibland att andra företag säljer läkemedlet i ett annat EES-land än det ursprungligen var tillverkat och frisläppt för. Företaget packar eller märker om läkemedlet och förser det med en svensk bipacksedel. Detta kallas för parallelldistribution av läkemedel.
Med vänlig hälsning