Till senaste kommentaren

Information på kosmetiska produkter

Är det OK om vissa delar av märkningen på svenska är synlig först när man bryter/river sönder förpackningen till kosmetiska produkter?
Sara (Uppdaterad ) Rapportera olämpligt innehåll

Kommentarer

  • Hej!

    Just på den här punkten är inte reglerna glasklara. I inledningen till märkningsreglerna (artikel 19) står det att märkningen ska vara i ”outplånlig, lättläst och väl synlig skrift på behållaren och förpackningen”. Det finns än så länge inte någon utvecklad praxis när det gäller huruvida ”väl synlig” innebär att all märkning ska vara synlig utanpå.

    Med vänlig hälsning
    Läkemedelsverket
Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.